5117091
Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)
Sipariş verdiğimde ürün elime ne zaman ulaşır?
 
 
Ürünlerimiz stokludur. Gün içerisinde 16.30'a kadar verdiğiniz tüm siparişler aynı gün kargoya verilmektedir. 14:30 dan sonraki siparişleriniz ertesi gün işleme konulmaktadır. Sipariş verdikten sonra teslimat adresinin bulunduğu bölgeye göre maksimum 3 iş günü içerisinde sipariş paketiniz elinizde olur. Cumartesi ve Pazar günleri kargo teslimatı yapılamamaktadır.
 
Ürünü beğenmediğimde geri iade edebilir miyim?
 
Yeniden satılabilirliğini bozmadığınız sürece ürünü 7 gün içerisinde şirketimize bildirerek iade edebilirsiniz. Açılmış ve kullanılmış ürünler kesinlikle iade alınmamaktadır. Ancak açıldıktan sonra problemli olduğunu düşündüğünüz ürünleri şirketimize geri gönderebilirsiniz. Yapılan inceleme sonucunda problemli olduğu görülen ürünler yenisi ile değiştirilmektedir.
 
Geri iade ettiğim üründe paramı ne zaman geri alırım?
 
iade ettiğiniz ürün elimize ulaşır ulaşmaz incelemeye alınacaktır. Eğer ürünün yeniden satılabilirliği bozulmamışsa paranız aynı gün iade edilecektir. Havale ile yapılan ödemelerde havaleniz banka hesabınıza geri gönderilecektir. Kredi kartınızdan yapılan ödemelerde aynı gün şarj back yapılacaktır. Havale ile yapılan ödemlerde havale yapılan hesap dışında başka bir hesaba geri ödeme yapılmasını lütfen talep etmeyiniz, geri ödemeniz havalenin yapıldığı hesaba yapılacaktır.
 
Siparişi çektim ve ödememi yaptım, ancak ürünler kargoya verilmeden siparişten vazgeçersem ne yapmalıyım?
 
Bu gibi durumlarda iletişim numaralarımızdan şirketimize ulaşarak kendinizi tanıtın ve sipariş numaranız ile satın aldığınız ürünler hakkında bilgi veriniz. Siparişin iptali hakkında talebinizi bildirdiğinizde siparişiniz iptal edilecektir. Kredi kartı ile ödeme yaptıysanız sipariş iptal edilir edilmez kredi kartınıza ödemeniz şarj back yapılacaktır. Havale yapmadıysanız siparişinizin iptal edilmesi yeterli olacaktır. Havale yapıldıysa paranız havale yapılan hesaba geri gönderilecektir.
 
Satın aldığım ürün bozuldu ne yapmalıyım?
 
Sattığımız tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altında olup tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma ve yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır. Arızalı ürününüzü faturası ve/veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden ya da kullanım kılavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servise başvurmak sureti ile garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz.
 
Arızalı ürünlerinizi doğrudan size en yakın yetkili servise göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar (ort. 4 iş günü / 1 hafta kazanırsınız). Bünyemizde onarım merkezi bulunmadığından ürünlere müdahalemiz söz konusu değildir. Bu sebeple, firmamıza gönderdiğiniz ürünler tarafımızdan da yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.
 
Tarafımıza sadece nihai tüketici ile birebir çalışmayan distribütör ürünlerini gönderibilirsiniz. Ayrıca; Servis noktalarıyla sorunuzu çözemediğinizde veya Yetkili Servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz. İlk 30 gün içinde arızalanan ürünlerin kargo ücretleri anlaşmalı kargo firmalarımız ile gönderilmeleri durumunda tarafımızdan karşılanır.
 
Yeni aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım?
 
Ambajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünleri, ürünün size geldiği gibi orjinal ambalajının hasar görmesini önleyecek "sağlam bir mukava kutunun daha içine koyarak", tüm aksesuarları ve apartlarıyla beraber eksiksiz olarak faturanızın aslıyla beraber tarafımıza anlaşmalı kargo şirketleriyle kargo ücreti ödemeden tarafımıza gönderebilirsiniz.
 
Ambalajından arızalı çıkan yeni ürünleriniz için tercihinize göre 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısıyla ürünü gönderirken mutlaka faturasıyla birlikte ürünün arızasını ve isteğinizi belirten bir not ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.
 
Tarafımıza ulaşan ürünlerin işleminin süresi, değişim ise tedarikçi fimanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin onarım süresine bağlı olarak değişmektedir.